W dniach od 15.07 do 28.07 przebywamy na urlopie. Zamówienia będą realizowane po powrocie.

Szatka i świeca do ceremonii Chrztu Świętego

Szatka i Świeca to dwa najważniejsze symbole Chrztu Świętego. Te dwa hasła są bardzo często wyszukiwane w Google. Dlaczego? Co o tym świadczy? Przede wszystkim sam fakt, że Chrzest to bardzo ważne wydarzenie dla dzieci ale nie mniej ważne dla ich rodziców. Większość z nas chce być dobrze przygotowana. Chce znać symbolikę i znaczenie tych przedmiotów. 

Biała szatka

Podczas ceremonii Chrztu Świetego szatka symbolizuje wewnętrzną przemianę dziecka. W monecie w którym matka chrzestna zakłada chrzczonemu dziecku szatkę, rozpoczyna się jego nowe życie. Chodzi tutaj o życie w wierze katolickiej. Dziecko przyobleczone w szatkę staje się Dzieckiem Bożym.
Matka chrzestna poprzez ten symboliczny gest zobowiązuje się do opieki i czuwania na tym aby ochrzczone dziecko wiodło swoje życie zgodnie z Ewangelią i jej zasadami.

Szatkę należy położyć na klatce piersiowej dziecka po słowach kapłana które brzmią następująco: Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne.

Ważny jest także kolor biały. Jest on symbolem niewinności, czystości, radości i świętości. Szatka może w swojej formie przypominać kaftanik albo tkaninę w kształcie kwadratu. Obecnie druga opcja jest znacznie popularniejsza i przyjmuje bardziej symboliczną role. 

Nasza szatka może być wykonana z bawełny lub satyny. Modele ozdabiane są delikatnymi dodatkami jak koronki czy kokardki. Są bardzo proste ale eleganckie zarazem.  Stanowią one wspaniała i wartościową pamiątkę. 

Świeca - gromnica

Ogień - chrześcijański symbol życia i odrodzenia. Obowiązek zakupu spoczywa tutaj na ojcu chrzestnym. To do niego należy również odpalenie jej od Paschału i trzymania podczas ceremonii. Ojciec chrzestny poprzez te czynności zobowiązuje się niejako do sprawowania opieki i czuwania nad tym aby młody człowiek postępował zgodnie z wiarą Chrześcijańską. 

Zapalona świecą wskazuje chrzczonemu dziecku drogę do Jezusa. To symbol wiary i wewnętrznego oświecenia.  Świecą to również piękna pamiątka którą powinno się przechowywać do Pierwszej Komunii Świętej.
Mamy nadzieję, że chociaż w małym stopniu przybliżyliśmy Wam ten temat i odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania w tej materii.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj informacje o nowościach i promocjach w sklepie internetowym Mali Clothes